Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe?
To pytanie, które bardzo często zadają sobie rodzice. Na pewno pieluszki jednorazowe są wygodne, ponieważ nie wymagają regularnego prania i prasowania. Co więcej, zazwyczaj też odznaczają się lepszą chłonnością, gdyż zawierają w sobie specjalny wkład z absorbentem w postaci granulek. Mimo to pieluchy wielorazowe wracają do łask i zdobywają coraz więcej zwolenników. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tego typu wyroby mocno różnią się od tych, które były używane przez nasze babcie i prababcie. Niegdyś, aby przewinąć dziecko, między pieluszkami umieszczało się ceratkę, która miała zabezpieczyć przed przeciekaniem. Dzisiaj coraz częściej zastępują ją nowoczesne otulacze wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Kiedy dziecko zrobi siusiu, wystarczy zmienić wkład i przetrzeć otulacz. Decydując się na używanie produktów wielorazowych, trzeba być jednak przygotowanym na piętrzącą się górę prania. Dla wielu rodziców to najważniejszy argument przemawiający za wyborem pampersów, które po zabrudzeniu wystarczy wyrzucić do kosza.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pieluch?
Kolejną istotną kwestią związaną z zakupem pieluszek dla noworodka jest ustalenie rozmiaru. Prawidłowo dobrana pielucha nie powinna uciskać ani krępować ruchów dziecka. Jest to szczególnie ważne, kiedy malec zacznie się przemieszczać. Najprościej jest kierować się wagą niemowlęcia. W sprzedaży dostępne są produkty o następujących rozmiarach:
-
0 – są przeznaczone dla dzieci o masie ciała do 2,5 kg,
-
1 – dedykowane noworodkom ważącym do 6 kg,
-
2 – dla niemowląt, których waga nie przekracza 9 kg,
-
3 – dla dzieci o masie ciała do 16 kg,
-
4 – dla maluchów o wadze do 25 kg.
Trzeba jednak pamiętać, że powyższe liczby są umowne i nie każdy producent musi się ich trzymać. Dlatego, sięgając po pampersy, warto przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Jeśli chcesz mieć pewność, że pielucha jest właściwie dopasowana i ma odpowiedni rozmiar, przeprowadź prosty test kontrolny: włóż dwa palce za krawędź pieluszki. Jeżeli wchodzą bez problemu, wszystko jest w porządku. Kiedy nie da się ich włożyć do środka, być może konieczne jest wybranie większego rozmiaru.
Jak prawidłowo przewinąć dziecko?
Młodzi rodzice często nie do końca wiedzą, kiedy należy przewinąć maluszka. W pierwszych tygodniach życia zmiana pieluszki odbywa się nawet kilkanaście razy na dobę, bo noworodek załatwia się nawet po każdym karmieniu. Jeśli nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy w postaci bolącego czy wzdętego brzuszka, malec zapewne jest zdrowy. Dziecko najlepiej przebierać na przewijaku. Dobrze jest mieć wygospodarowany do tego kącik w mieszkaniu, zwłaszcza że przez pierwsze miesiące pampersy trzeba zmieniać naprawdę często. Przewijak można umieścić na łóżeczku lub komodzie. W plenerze do tego celu przeznaczone są specjalne rozkładane maty do przewijania, które warto mieć ze sobą w podróży.
Podczas zmiany pieluszki dziecko należy podnieść, ostrożnie podkładając dłoń pod jego pupę. W żadnym wypadku nie należy ciągnąć niemowlaka za nogi, gdyż przy mocnym pociągnięciu można doprowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego. Przed założeniem czystego pampersa naskórek należy dokładnie przemyć. Najlepiej mieć pod ręką chusteczki nawilżane, które delikatnie oczyszczą i nawilżą skórę dziecka, nie naruszając fizjologicznej bariery ochronnej. Podczas wykonywania tej czynności ważna jest dokładność. U dziewczynek należy oczyścić okolice krocza i warg sromowych, natomiast u chłopców strefy pod workiem mosznowym i w pachwinach.
Jak często należy zmieniać pieluszki?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, skóra dziecka w początkowym okresie życia jest bardzo delikatna i łatwo ją podrażnić. Dlatego nie powinno się zwlekać ze zmianą pampersa, gdyż zbyt długi kontakt naskórka z mokrą powierzchnią może doprowadzić do odparzenia. Zaleca się, aby pieluchy zmieniać nie rzadziej niż co dwie czy trzy godziny. W nocy ten czas można nieco wydłużyć, zwłaszcza w przypadku starszych niemowląt. Jeżeli noworodek często budzi się na karmienie, wówczas prawdopodobnie za każdym razem konieczne jest jego przewinięcie. Od tego, jak często będziesz zmieniać pieluszkę, w dużej mierze zależy komfort i samopoczucie Twojej pociechy.

Ochrona skóry przed odparzeniami
Jedną z częstszych przypadłości dermatologicznych okresu niemowlęcego są odparzenia. Nieleczone mogą doprowadzić do niebezpiecznych nadkażeń. Szacuje się, że przeciętny noworodek zmaga się z nimi nawet kilkukrotnie w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Wszystko dlatego, że skóra dziecka oraz chroniąca ją warstwa lipidowa jest jeszcze bardzo cienka i niedostatecznie rozwinięta. Dlatego, kiedy tylko zauważysz zaczerwienienie i podrażnienie naskórka w okolicy odbytu lub cewki moczowej, nie czekaj, tylko jak najszybciej reaguj.
W walce z tą dolegliwością najczęściej stosuje się maści i kremy na odparzenia pieluszkowe. Są to preparaty na bazie witamin, minerałów oraz wyciągów roślinnych, które przynoszą natychmiastowe ukojenie i wspomagają procesy regeneracyjne naskórka. Miejsca chorobowo zmienione należy smarować tak często, jak jest to potrzebne. W leczeniu odparzeń dobrze też sprawdza się wietrzenie. Dlatego warto, żeby przed założeniem pieluchy skóra dziecka swobodnie schła przez kilka minut. Jeśli zauważysz, że objawy przybiorą na sile, a skóra dziecka stanie się łuszcząca i pokryta krostkami, koniecznie zasięgnij porady lekarskiej. W przypadku ostrego zapalenia pieluszkowego niestety trzeba sięgnąć po specjalistyczną maść z antybiotykiem.
Co jeszcze przyda się do higieny i pielęgnacji noworodka?
Nawilżane chusteczki, krem przeciw odparzeniom i pieluszki jednorazowe to nie jedyne produkty, jakie powinna zawierać wyprawka dla noworodka. Warto zadbać, aby znalazły się w niej również łagodne preparaty do mycia ciała dziecka. Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt nie powinny zawierać w składzie zbędnych substancji takich jak konserwanty, barwniki czy alergizujące związki zapachowe. Najlepiej jest zaopatrzyć się w delikatną emulsję ze składnikami o właściwościach nawilżających i natłuszczających.
Do codziennej higieny i pielęgnacji noworodka przydadzą się również:
-
roztwór soli fizjologicznej w postaci jednorazowych ampułek do oczyszczania oczu i przemywania ran,
-
preparat łagodzący objawy łojotokowego zapalenia skóry (tzw. ciemieniuchy),
-
gruszka lub aspirator do nosa z miękką końcówką,
-
krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem,
-
termometr kąpielowy,
-
bawełniana myjka lub gąbka do dokładnego umycia ciała dziecka.
Sprawdź produkty dla mamy i dziecka na Lek24.pl!
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu poradnikowi wiesz już, jakie pieluchy wybrać i jak ustalić ich rozmiar. Pamiętaj, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i mniej odporna niż u osoby dorosłej, dlatego należy traktować ją ze szczególną ostrożnością. Jeśli poszukujesz pampersów, kosmetyków i niezbędnych akcesoriów do codziennej pielęgnacji noworodka, zajrzyj do apteki internetowej Lek24.pl. Znajdziesz tam duży wybór produktów opracowanych z myślą o potrzebach najmłodszych.