Nietrzymanie moczu: 5 stopni nasilenia dolegliwości
Mimowolny i niekontrolowany wyciek moczu w ciągu dnia lub nocy może pojawiać się w różnych sytuacjach i z różną częstotliwością. Wyróżnia się 5 stopni nasilenia dolegliwości:
-
kropelkowe – popuszczanie kilku kropel w ciągu dnia,
-
lekkie – podczas kichania, śmiania się czy wysiłku fizycznego następuje większy wyciek,
-
średnie – wystarczy wstanie z krzesła czy bieganie, aby pojawił się wyciek,
-
ciężkie – nawet gdy nic nie robisz, następuje obfite oddawanie moczu,
-
bardzo ciężkie – pojawia się całkowita utrata kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.
Rodzaje i objawy NTM
Nietrzymanie moczu jest wynikiem nadmiernej aktywności pęcherza. Nagle pojawia się nieodparta chęć oddania moczu. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Zależnie od nich można wyróżnić między innymi następujące rodzaje NTM:
-
wysiłkowe nietrzymanie moczu – nie powoduje uczucia parcia, występuje podczas wysiłku fizycznego, śmiania się, biegania czy kichania,
-
naglące nietrzymanie moczu – ma miejsce przy nadmiernej aktywności mięśni pęcherza, objawia się częstomoczem, koniecznością oddawania moczu w nocy czy mimowolnym wyciekiem,
-
nietrzymanie moczu z przepełnienia – mocz zalega w pęcherzu, ale problemem jest niemożność całkowitego opróżnienia, przyczyną może być m.in. przerost prostaty u mężczyzn, przepuklina dysku czy zwężenie kanału kręgowego,
-
mieszane nietrzymanie moczu – to wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu występujące naraz.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
To popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy śmiechu. Jest najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia. Dotyczy zwłaszcza pań po ciąży i porodzie, gdyż wtedy następuje obniżenie mięśni dna miednicy, którymi otoczona jest cewka moczowa i podtrzymywany jest pęcherz. Póki problem jest niewielki, można go skutecznie wyeliminować, wdrażając specjalne ćwiczenia mięśni Kegla.
Naglące nietrzymanie moczu
To nagły, niemożliwy do opanowania skurcz pęcherza, który jest jednym z objawów pęcherza nadreaktywnego. Jego mięśnie kurczą się i zanim jeszcze nadejdą sygnały z mózgu, w ciągu kilku sekund następuje wypływ moczu, nad którym nie masz kontroli. Może dochodzić do popuszczania lub całkowitego opróżniania pęcherza. Najczęściej ma to miejsce przy nagłej zmianie pozycji ciała czy zapaleniu pęcherza moczowego. Dolegliwość ta niekiedy towarzyszy innym chorobom, np. SM.
Przypadłość tę koniecznie trzeba leczyć. Do specjalisty zgłoś się także wtedy, gdy zbyt często odwiedzasz toaletę zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku pęcherza nadreaktywnego trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne, a także specjalne ćwiczenia.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Występuje wtedy, gdy nie do końca następuje opróżnianie pęcherza i stopniowo napełnia się on zalegającym moczem. Problem ten dotyczy najczęściej mężczyzn ze stwierdzonym przerostem gruczołu krokowego. To on powoduje zwężenie ujścia pęcherza, który staje się bardziej rozciągnięty przez zalegający mocz. Mechanizm zamykający ujście nie wytrzymuje powstałego ciśnienia. W wyniku tego następuje wyciekanie moczu. Inną przyczyną są osłabione lub przeciążone mięśnie pęcherza moczowego. Objawy to:
-
popuszczanie,
-
nadreaktywność,
-
mała elastyczność.
Mieszane nietrzymanie moczu
Ma miejsce wówczas, gdy pojawiają się objawy nietrzymania moczu związane zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i naglącą potrzebą oddania moczu. Te dwa rodzaje NTM nakładają się na siebie. Do objawów zalicza się wyciek moczu wskutek nagłego parcia, jak i kaszlu czy kichania.
Diagnostyka NTM
Prawidłowa diagnoza to podstawa. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wywiad i wstępnie oszacuje stopień zaawansowania problemu. Przy infekcji dróg moczowych, zleci badanie moczu. Jeśli to nie infekcja, niezbędna jest wizyta u ginekologa lub urologa i wykonanie kilku specjalistycznych badań, takich jak m.in.:
-
ultrasonografia jamy brzusznej,
-
badanie ginekologiczne i urologiczne,
-
cystoskopia – badanie wnętrza pęcherza,
-
mikrobiologiczne badanie moczu na obecność drobnoustrojów,
-
badanie neurologiczne oraz urodynamiczne.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Wszystko zależy od typu schorzenia oraz stopnia zaawansowania problemu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się zachowawczo lub operacyjnie. W zależności od nasilenia objawów stosuje się ćwiczenia mięśni dna miednicy – regularne ćwiczenie mięśni Kegla – lub wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Inną metodą leczenia zachowawczego jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Polega ona na wywoływaniu skurczów mięśni za pomocą bodźca elektrycznego, dzięki czemu są one wzmacniane. Metoda ta jest najczęściej stosowana u pacjentów, którzy mają kłopoty z samodzielnym wykonywaniem ćwiczeń.
Profilaktyka inkontynencji
Jeśli chcesz zapobiegać inkontynencji:
-
utrzymuj prawidłową wagę ciała,
-
unikaj zaparć,
-
ogranicz picie napojów moczopędnych – z kofeiną i alkoholowych,
-
regularnie wykonuj ćwiczenia mięśni dna miednicy,
-
unikaj palenia tytoniu,
-
wykonuj treningi pęcherza moczowego,
-
powstrzymuj się od uprawiania sportów wysiłkowych,
Leczenie farmakologiczne
Wskazane jest przy naglącym nietrzymaniu moczu. Ma na celu zmniejszenie częstotliwości parć naglących i wydłużenie czasu od parcia do opróżnienia pęcherza. Podstawą leczenia NTM są cholinolityki, które wspierają układ moczowy, hamują skurcz wypierania i rozkurcz zwieracza pęcherza. Należy je stosować ściśle według wskazań lekarza. Gdy leki te nie przynoszą skutku, urolog może zalecić stosowanie neurotoksyn – zastrzyków z toksyną botulinową. U kobiet w okresie menopauzy stosuje się terapię hormonalną. Leki zawierające estrogeny poprawiają napięcie mięśni dna miednicy.
Można stosować także suplementy zawierające fitoestrogeny roślinne i izoflawony, które mają korzystny wpływ na mięśnie układu moczowego. Sprawdzają się w łagodnych stadiach NTM. Preparaty te są dostępne w aptece bez recepty.
Leczenie operacyjne
Gdy inne metody nie pomagają, pod skórę pośladka wszczepia się stymulatory nerwów. Pozwalają one na kontrolowanie napięcia pęcherza moczowego. Zastosowanie mają także implanty czy sztuczne zwieracze. Lekarze wykonują także operacje taśmowe – z użyciem specjalnych taśm syntetycznych.

Komfort na co dzień: wkładki urologiczne
Specjalne wkładki urologiczne są bardzo wygodne w użyciu. Zapewniają komfort i dyskrecję. Można je kupić w każdej aptece. Dzięki nim nie musisz stronić od życia towarzyskiego czy uprawiania sportu ani martwić się, że przy każdym wysiłku fizycznym dojdzie do niekontrolowanego wycieku moczu. Są to tzw. oddychające wkładki, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przy lekkim nietrzymaniu moczu, a ponadto:
-
idealnie dopasowują się do ciała,
-
redukują nieprzyjemny zapach,
-
chronią przed wyciekami,
-
zapewniają przewiewność,
-
pewnie mocują się do bielizny,
-
są antyalergiczne.
Przy kropelkowym nietrzymaniu moczu zaleca się stosować wkłady anatomiczne, które niwelują nieprzyjemny zapach i zapewniają uczucie suchości. Produkt jest przyjazny dla ciała. Perforowana powierzchnia szybko wchłania płyn, a skóra pozostaje sucha i świeża.
Przy cięższych stadiach NTM zaleca się stosowanie specjalnej bielizny chłonnej.
Szeroki wybór artykułów higienicznych znajdziesz na lek24.pl!
Wbrew pozorom NTM to bardzo powszechny problem. Szacuje się, że może dotyczyć aż 25-45% kobiet i 25% mężczyzn. Na szczęście można z tą przypadłością skutecznie walczyć i normalnie żyć. Czasem wystarczy użyć wkładek anatomicznych albo bielizny chłonnej. Na lek24.pl zajdziesz duży wybór artykułów higienicznych, które w znaczący sposób podniosą Twój komfort życia. Jeśli objawy parcia na cewkę moczową będą się nasilać, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by wdrożyć odpowiednie leczenie.