Pobieranie krwi nie należy do najprzyjemniejszych czynności i z pewnością nie lubią go nie tylko dzieci, ale i dorośli. Badania krwi trzeba jednak wykonywać regularnie, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do zabiegu i sprawienie, że nie będzie on źródłem strachu. Jak przygotować dziecko na pobranie krwi?
Pobieranie krwi u dziecka. Jak się przygotować?
Pobranie krwi u dziecka po 3. roku życia odbywa się na podobnych zasadach, co u osób dorosłych. Na badanie trzeba zgłosić się w godzinach porannych, na czczo, a ostatni posiłek powinien być zjedzony na 8-12 godzin przed badaniem. Przed pobraniem krwi należy odpowiednio nawodnić dziecko, powinno ono wypić co najmniej pół szklanki niegazowanej wody.
W przeciwnym przypadku, gdy dziecko nie będzie nawodnione, krew będzie zagęszczona, a pobranie krwi bardzo utrudnione. Dlatego nawet pół szklanki wody może znacząco ułatwić i uprzyjemnić cały proces. Do punktu badań krwi warto również zabrać ze sobą śniadanie, aby maluch, od razu po badaniu, mógł coś zjeść. Warto też ubrać dziecko w wygodne ubranie, które daje łatwy dostęp do rąk malucha.
Porozmawiaj z dzieckiem o badaniu krwi
Przed pobraniem krwi warto porozmawiać z dzieckiem i dokładnie wytłumaczyć mu, po co musi mieć pobraną krew, jak wygląda całe badanie i jak będzie krok po kroku przebiegać. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku bajki z motywem pobrania krwi lub przeczytanie książeczki. Powiedz również dziecku, że ty i inni bliscy wykonujecie regularnie badania krwi i że nawet jego ulubione postacie z bajki też muszą je robić, aby sprawdzić swój stan zdrowia.
Bądź szczery z dzieckiem i powiedz mu, że badanie krwi może trochę boleć. Nie okłamuj dziecka i nie mów, że badanie nic nie boli, bo podczas badania maluch może się niemiło zaskoczyć. W efekcie dziecko może stracić do ciebie zaufanie i przy kolejnym zabiegu lub badaniu, nie będzie już chętne do jego wykonania, bo będzie bało się, że znów niemiło zaskoczy się bólem.
Bądź przy dziecku przy badaniu krwi
Podczas pobierania krwi cały czas towarzysz dziecku i je wspieraj. Obecność opiekuna zwiększa poczucie bezpieczeństwa i z pewnością sprawi, że maluch będzie czuł się pewniej. Na pobranie krwi warto również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę lub pluszaka dziecka, który także będzie mu towarzyszył i wspierał.
Pochwal malucha za bycie dzielnym pacjentem
Po pobraniu krwi pochwal dziecko za to, że było dzielne i odważne, i nawet jeżeli płakało lub się bało, to pokaż, że spisało się bardzo dobrze. Po badaniu krwi pielęgniarki często wręczają dzieciom odznaki dzielnego pacjenta, dzięki którym dzieci czują się same z siebie dumne. Możesz także samodzielnie wymyślić jakąś nagrodę, którą podarujesz dziecku, tak, aby pobieranie krwi kojarzyło mu się z czymś przyjemnym.
Jak wygląda pobranie krwi u noworodka i niemowlaka?
Często pobranie krwi trzeba wykonać u młodszych dzieci, którym niestety nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć sytuacji i przygotować ich psychicznie do badania. W przypadku noworodków pobranie krwi nie musi odbywać się na czczo, ale ważne, aby było przeprowadzone na minimum godzinę od ostatniego karmienia. Pobranie krwi u noworodków najczęściej odbywa się z opuszki palca, pięty i niekiedy główki.
U starszych dzieci, do 3. roku życia pobieranie krwi również nie odbywa się na czczo, maluchy mogą zjeść lekkie śniadanie i po około 2-3 godzinach od ostatniego posiłku, przystąpić do pobrania krwi. O zjedzonym posiłku zawsze trzeba jednak poinformować lekarza, który weźmie to pod uwagę przy analizowaniu wyników badania.
Jak często wykonuje się profilaktyczne badania krwi u dzieci?
Pierwsze badania u najmłodszych dzieci zazwyczaj nie są obowiązkowe, ale lekarze zalecają, aby wykonać je profilaktycznie w celu sprawdzenia, czy maluch rozwija się prawidłowo i czy jego parametry krwi są w normie.
Warto jednak pamiętać o regularnych badaniach krwi dzieci, aby sprawdzić, jaki jest ogólny stan ich zdrowia. Jedni lekarze uważają, że badania powinno się wykonać co roku, inni zaś, że co 2-3 lata, ostatecznie częstotliwość profilaktycznych badań warto ustalić z lekarzem dziecka i dostosować je do indywidualnego przypadku.
Oczywiście badania krwi należy również wykonać w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości, np. nadmierne osłabienie, blednięcie, częste pojawiania się siniaków, częste infekcje itd. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zgłosić się do pediatry, który zleci wykonanie odpowiednich badań krwi i na podstawie wyników zaproponuje indywidualną ścieżkę postępowania.