Rozstanie to bardzo trudne doświadczenie, które wiąże się z szeregiem przykrych emocji, poczuciem pustki, osamotnienia, żalu czy nawet złości. Niekiedy może nam się nawet wydawać, że już nigdy nie będziemy szczęśliwi. W takim momencie warto jednak dać sobie przestrzeń i czas na odbudowanie naszego życia na nowo. Jak przeżyć rozstanie?
Jak przetrwać rozstanie? Etapy rozstania
Rozstanie czy rozwód to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu każdego człowieka. Bez względu na to, czy to my podjęliśmy decyzję o zakończeniu związku, czy zrobiła to druga osoba. Niektórzy porównują rozstanie do procesu żałoby, do utraty bliskiej osoby, która przez długi czas była częścią naszego życia.
Gdy nasz związek trwał wiele lat, rozstanie wiąże się nie tylko z oddzieleniem od partnera, ale również z zaburzeniem naszej codzienności - wspólnych rytuałów, codziennych nawyków, wspólnych planów na przyszłość, poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.
Rozstanie, podobnie jak i żałoba, to proces składający się z kilku etapów, które każdy może przeżyć na swój własny sposób.
I etap rozstania - na początku może być nam trudno uwierzyć, że nasz związek naprawdę się skończył. Pojawia się zaprzeczenie sytuacji, które stanowi nasz mechanizm obronny, sposób, w jaki próbujemy sobie z tym poradzić.
II etap rozstania - W kolnej fazie możemy czuć złość - na siebie, na partnera, na innych czy nawet na sytuację. Możemy mieć pretensje, rozmyślać o tym, co poszło nie tak, możemy obwiniać siebie lub drugą osobę.
III etap rozstania - Następnie zaczynamy myśleć o tym, jak można było zapobiec rozstaniu, co mogliśmy zrobić i jak to wszystko mogło się inaczej potoczyć. Niekiedy zastanawiamy się na to, czy możemy to wszystko odbudować.
IV etap rozstania - ten etap jest bardzo kluczowy. Z jednej strony może być to moment, w którym stopniowo zaczynamy akceptować nową rzeczywistość. Z drugiej strony możemy czuć się jeszcze gorzej, doświadczać silnego smutku, poczucia winy i bezsensu życia. Na tym etapie możemy odczuwać objawy depresyjne, które jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem depresji, która wymaga wsparcia specjalistów.
V etap rozstania - Ostatni etap rozstania to akceptacja nowej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że przestajemy odczuwać negatywne emocje. One nadal do nas przychodzą, ale pomimo ich, staramy się zbudować nasze życie na nowo.
Jak pogodzić się z rozstaniem?
Rozstanie to bardzo trudne doświadczenie emocjonalne, które wymaga nie tylko czasu na tzw. “zagojenie się ran”, ale i naszej pracy. Jak poradzić sobie z rozstaniem?
Wyrażaj swoje emocje w dzienniku
Przede wszystkim pozwól sobie na odczuwanie trudnych emocji. Smutek, złość, żal, poczucie ulgi, frustracja - to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby. Nie staraj się tłumić negatywnych emocji i udawać, że wszystko jest w porządku. Zamiast tego daj sobie przestrzeń na to, aby wyrazić wszystko, co czujesz.
Możesz zapisywać swoje myśli, uczucia i emocje na kartce lub w specjalnym dzienniku. Regularne spisywanie naszych myśli i emocje ma potwierdzone naukowo korzyści. Badania pokazują, że zapisywanie emocji i myśli pozwala je uporządkować i spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, co może pomóc nam lepiej radzić sobie ze stresem i zmniejszyć odczuwane napięcie emocjonalne.
Porozmawiaj z kimś bliskim
W tym trudnym czasie bardzo ważne jest także wsparcie bliskich osób. Porozmawiaj o swoich emocjach z bliskimi osobami, poproś o wsparcie oraz zrozumienie. Rozmowa z kimś, kto nas wysłucha i okaże nam wsparcie, daje poczucie, że nie jesteśmy sami w cierpieniu.
Powróć do codziennej rutyny
Po rozstaniu nasze życie może wydawać się chaotyczne i pozbawione sensu. Na początku pozwólmy sobie na odczuwanie tych wszystkich trudnych emocji, na przeżywanie rozstania na swój sposób. Z czasem jednak warto jest powrócić do codziennych obowiązków. Powrót do codziennych nawyków może bowiem przywrócić poczucie stabilność i pozwoli nam przystosowywać się stopniowo do nowej rzeczywistości.
Odkryj siebie na nowo
Rozstanie to dobry moment na to, aby skoncentrować się na sobie oraz na swoich potrzebach. To czas, by zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważne, co sprawia nam radość i jak chcemy, aby wyglądało nasze życie.
To również dobry czas na to, aby powrócić do dawnych hobby, spróbować czegoś nowego lub po prostu zadbać o siebie na co dzień i poświęcić więcej czasu na rzeczy, które nas relaksują, odprężają i sprawiają nam przyjemność.
Praktykuj wdzięczność
Po rozstaniu nasze myśli koncentrują się na tym, co straciliśmy. Wtedy bardzo łatwo zapomnieć jednak o tym, co dobrego jest w naszym życiu. W takich momentach pomóc nam może regularna praktyka wdzięczności.
Praktyka wdzięczności pomoże nam skierować uwagę z tego, co utraciliśmy i czego nam brakuje, na te aspekty naszego życia, które wciąż przynoszą nam radość. Zamiast koncentrować się na tym, czego nam brakuje, uczymy się dostrzegać pozytywne rzeczy w naszej codzienności.
Spróbuj więc zapisywać 2-3 rzeczy każdego dnia, za które jesteś wdzięczny(-a). Pamiętaj, że mogą być to proste, codzienne rzeczy, jak np. wypicie ulubionej kawy czy rozmowa z bliską osobą.
Czego nie robić po rozstaniu?
To, czego powinniśmy unikać po rozstaniu, zależy od indywidualnych doświadczeń i okoliczności. Nie istnieje jedno uniwersalne podejście, ponieważ każda relacja i każdy z nas jest zupełnie inny. W wielu artykułach możemy przeczytać, że po rozstaniu nie powinniśmy rozmawiać z byłym partnerem, nie powinniśmy śledzić go w mediach społecznościowych i najlepiej powinniśmy zerwać z tą osobą wszelki kontakt.
Nie są to uniwersalne rady, ponieważ może okazać się, że rozstaliście się w zgodzie i wcale nie chcecie całkowicie zrywać ze sobą kontaktu, zwłaszcza jeżeli dzieliliście wspólne życie przez wiele lat. Warto więc pamiętać, aby działać w zgodzie z własnymi wartościami i emocjami, a nie pod presją opinii i zdania innych osób.
Najważniejsze po rozstaniu jest jednak to, aby nie próbować unikać czy ignorować swoich emocji. Nie tłum ich, nie udawaj, że wszystko jest w porządku, jeśli tak nie jest. Pozwól sobie na smutek, żal, złość. Daj sobie czas na przeżycie tych wszystkich emocji i nie bój się szukać wsparcia u bliskich osób, ani u specjalistów, takich jak psychoterapeuta czy psycholog.
Zaraz po rozstaniu warto również unikać zbyt szybkiego wchodzenia w nowy związek. Nawet jeżeli rozstanie było wspólną decyzją, każdy z nas potrzebuje chwili czasu na to, aby odnaleźć się na nowo, przemyśleć swoje potrzeby, wartości, priorytety.
Rozstanie, zwłaszcza po wieloletnim związku może przewrócić nasze życie do góry nogami. Być może przez wiele lat Twoje priorytety, marzenia i plany były podporządkowane wspólnemu życiu. Teraz wszystko może wydawać się pozbawione jakiegokolwiek kierunku. Pojawia się poczucie pustki i dezorientacji, pojawiają się pytania: “Kim jestem, skoro nie jestem już w związku?” “Jak teraz będzie wyglądać moje życie?”
Rozstanie jest więc dobrym momentem na to, aby spojrzeć na nasze życie z nowej perspektywy. To czas, kiedy możemy zastanowić się, co jest dla nas naprawdę ważne, jakie są nasze wartości, jakie są nasze cele, plany i priorytety. To także szansa na to, by odkryć siebie na nowo.