Jeżeli chcemy zadbać o swoje włosy, przywrócić im blask i poprawić ich kondycję, to musimy wiedzieć, czym jest porowatość włosów. Dzięki temu możemy dobrać indywidualnie dopasowaną pielęgnację, która skutecznie odżywi nasze włosy. Czym jest porowatość włosów? Jak rozpoznać porowatość włosów?
Porowatość włosów - co to jest?
Porowatość włosów to termin określający stopień rozchylenia łusek włosa, czyli ich zewnętrznej powierzchni. Opisuje on stopień zdolności włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci oraz substancji odżywczych znajdujących się w kosmetykach do włosów. Znając stopień porowatości naszych włosów, jesteśmy w stanie dobrać do nich odpowiednią i skuteczną pielęgnację.
Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów:
-
Włosy niskoporowate - najczęściej są to włosy proste, lejące, błyszczące. Niestety często brakuje im objętości i bardzo łatwo jest je przeciążyć, w efekcie będą oklapnięte u nasady. Włosy niskoporowate nie puszą się pod wpływem wilgoci, łatwo się rozczesują, ale bardzo długo schną (ponieważ wolno wchłaniają i oddają wilgoć). Ten rodzaj włosów jest mało podatny na stylizacje, zwłaszcza na kręcenie, włosy bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego stanu,
-
Włosy średnioporowate - włosy te są określane mianem normalnych, zwyczajnych. Z reguły mają standardową objętość, są w dobrej kondycji, a po umyciu, schną dość szybko. Włosy średnioporowate bywają jednak matowe i pozbawione blasku. Mogą się również puszyć, zwłaszcza przy dużej wilgotności. W porównaniu do włosów niskoporowatych są o wiele bardziej podatne na stylizacje,
-
Włosy wysokoporowate - najczęściej są to włosy zniszczone farbowaniem, stylizowaniem, niewłaściwą pielęgnacją. Włosy wysokoporowate mają nierówną powierzchnię, często rozdwojone końcówki, szybko się puszą, są matowe i suche. Mają naturalną tendencję do falowania się lub kręcenia. Włosy wysokoporowate schną bardzo szybko, ale jednocześnie bardzo trudno jest je rozczesać.
Jak sprawdzić porowatość włosa? Test na porowatość włosów
Jednym ze sposobów na to, jak sprawdzić jaka porowatość włosów występuje w naszym przypadku jest zastanowienie się nad tym, jakie cechy mają nasze włosy i z którą charakterystyką porowatości włosów są one zgodne.
Popularnym sposobem na to, jak ocenić porowatość włosów, jest też test na porowatość włosów przy użyciu szklanki wody. Do szklanki wody wkładamy nasz włos i obserwujemy, co się z nim dzieje:
-
włos utrzymuje się na powierzchni - oznacza to, że włos jest niskoporowaty,
-
włos opada na dno - włos wysokoporowaty,
-
włos utrzymuje się między taflą wody a dnem szklanki, nie opada całkowicie na dno - włos średnioporowaty.
Jak dobrać kosmetyki do porowatości włosów?
Znajomość porowatości odgrywa ważną rolę w ich pielęgnacji włosów, ponieważ dzięki tej wiedzy, możemy dobrać odpowiednie kosmetyki, które wyraźnie poprawią nie tylko ich kondycję, ale i wygląd.
Kosmetyki do włosów niskoporowatych
Kosmetyki do włosów niskoporowatych przede wszystkim powinny być delikatne, ponieważ zbyt silne substancje mogą obciążyć nadmiernie włosy i sprawić, że będą oklapnięte u nasady. Do włosów o niskiej porowatości dobrze nadadzą się delikatne szampony np. szampony micelarne lub szampony w kostce, które mają prostszy skład od zwykłych szamponów, dzięki czemu nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry głowy.
W kosmetykach do włosów niskoporowatych nie powinno również zabraknąć protein jedwabiu lub keratyny, które pomagają odbudować strukturę włosa, wzmacniając ich łuskę od zewnątrz. Z tego typu substancjami nie warto jednak przesadzać, ponieważ włosy niskoporowate nie lubią nadmiernego obciążenia proteinami, dlatego warto stosować je w formie masek do włosów lub silniejszych odżywek, np. raz w tygodniu.
W celu nawilżenia i odżywienia włosów niskoporowatych dobrze sprawdzą się kosmetyki do włosów z gliceryną, miodem, aloesem czy kwasem hialuronowym. Takie odżywki mają zazwyczaj lekką konsystencję, a więc nie ma obaw o to, że obciążą nasze włosy. Niskoporowate włosy lubią też oleje, takie jak olej arganowy, kokosowy, masło shea lub masło kakaowe.
Częstotliwość stosowania takich odżywek warto dostosować do własnych preferencji, obserwując, jak reagują na nie nasze włosy.
Kosmetyki do włosów średnioporowatych
Włosom średnioporowatym brakuje blasku i nawilżenia, dlatego podstawą w pielęgnacji powinny być odżywki nawilżające i odżywiające pasma włosów z dodatkiem kwasu hialuronowego, alantoiny, aloesu, mocznika, gliceryny, oleju arganowego czy oleju jojoba.
Włosy średnioporowate potrzebują również kosmetyków z dodatkiem protein pszenicy, ryżu lub keratyny, które są podstawowym budulcem włosa i wypełniają ubytki w ich strukturze. Warto postawić na odżywki proteinowo-emolientowe, które zadziałają dwufazowo: uzupełnią ubytki we włosach oraz odpowiednio je nawilżą.
Włosy średnioporowate lubią także regularne olejowanie z użyciem oleju arganowego, lnianego, jojoba, oleju ze słodkich migdałów, makadamia czy oleju z czarnuszki. Warto jednak pamiętać, aby oleju nie nakładać nigdy u nasady włosów, a wyłącznie na ich pasma.
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate zazwyczaj są zniszczone, matowe i podatne na rozdwojenie końcówek. Podstawą w ich pielęgnacji powinna być więc silna odbudowa włókien poprzez stosowanie kosmetyków z proteinami jedwabiu lub keratyny. Włosy wysokoporowate wymagają stałego dostarczanie protein oraz nawilżenia, więc warto wybierać szampony oraz odżywki z dodatkiem keratyny, kwasu hialuronowego, oleju arganowego, oleju ze słodkich migdałów, pantenolu czy gliceryny. W przypadku tego rodzaju włosów zaleca się także regularne olejowanie i/lub zabezpieczanie końcówek olejami, np. olejem lnianym, ze słodkich migdałów czy z czarnuszki.
Przed stylizacją włosów wysokoporowatych zawsze należy używać sprayów termoochronnych i utrzymywać odpowiednią odległość suszarki od włosów podczas ich suszenia. Włosy wysokoporowate są również trudne w rozczesywaniu, dlatego po ich umyciu zaleca się stosować spraye ułatwiające rozczesywanie, które dodatkowo wygładzą włosy i nadadzą im blasku.