Podręczna apteczka to niezbędny element w każdym domu. Jej zawartość będzie różna w zależności od tego, kto będzie z niej korzystał, jaka jest pora roku itp. Niezależnie jednak od tego należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan apteczki i uzupełniać braki oraz na bieżąco sprawdzać terminy przydatności do użycia poszczególnych produktów. Ważne jest też, aby znajdowała się ona w miejscu uniemożliwiającym dostęp dzieci, bo mogłoby się to skończyć naprawdę źle. Pamiętajmy, ze nie może to być miejsce narażone na wysoką temperaturę czy wilgoć. Dobrze też utrzymywać tam porządek, aby w razie potrzeby móc szybko z niej skorzystać. Ale co warto w niej mieć?
Zachowaj umiar
Przede wszystkim - co za dużo, to nie zdrowo. Zawsze lepiej co jakiś czas podejść do apteki, aby uzupełnić zapas niż wyrzucać przeterminowane leki. Poza tym potrzeby mogą się zmienić a także dostępny w aptece asortyment. Kilka produktów jednak warto zawsze mieć na podorędziu, mogą się one przydać w nagłych wypadkach.
Dobrze mieć pod ręką!
Poniżej kilka z takich środków:
- Materiały opatrunkowe ( plastry, bandaż, gaza, opaska elastyczna) + środek odkażający na rany, np. woda utleniona
- Żel na obrzęki, urazy, drobne stłuczenia- wypadki "chodzą" po ludziach niestety
- Środek na oparzenia - najlepiej pianka- szybka reakcja jest bardzo ważna
- Leki na biegunkę, zaparcia, wzdęcia- zdecydowanie nikomu wtedy nie po drodze wyprawa do apteki, lepiej być odpowiednio przygotowanym na taką okoliczność
- Elektrolity i probiotyki - odwodnienie może być bardzo niebezpieczne dla organizmu, szczególnie w przebiegu biegunki i/lub wymiotów u małych dzieci
- Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe - dla dorosłych leki w tabletkach, natomiast gdy są w domu dzieci należy pamiętać o zawiesinie przeznaczonej do stosowania u młodszych pacjentów
- Leki rozkurczowe - bolesne miesiączki, bóle brzucha
- Leki przeciwuczuleniowe - wapno czy tabletki na alergię należy zażyć jak najszybciej, w sezonie letnim przyda się też krem łagodzący skutki ukąszeń owadów, co by nie zadrapać się do krwi:)
Rozszerz listę o produkty potrzebne Tobie!
Powyższe pozycje będą uniwersalne i znajdą zastosowanie u większości pacjentów - należy jednak pamiętać, aby uwzględnić swoje indywidualne potrzeby, przede wszystkim leki stosowane przewlekle - bieżąca kontrola ich stanu pozwoli uniknąć pozostania bez leku.
Na koniec pragnę podkreślić, że przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki, jeśli się takowej nie posiada- można zawsze zapytać farmaceutę odnośnie stosowania danego preparatu. Nieprawidłowe korzystanie ze środków leczniczych zagraża zdrowiu a nawet życiu!
Katarzyna Brzustewicz, magister farmacji
