Spadek libido może pojawić się u każdego z nas, niezależnie od płci lub wieku. Zaburzenia pożądania pojawiają się również u mężczyzn w niemal każdym wieku, a ich przyczyną, może być szereg złożonych czynników. Jak objawia się brak popędu seksualnego u mężczyzn? Jak leczyć niskie libido u mężczyzn?
Brak popędu seksualnego u mężczyzn - objawy
Obniżone libido u mężczyzn nie jest niczym nadzwyczajnym, w praktyce wielu mężczyzn boryka się z brakiem popędu seksualnego lub jego osłabieniem. Niestety temat ten wciąż pozostaje tematem tabu, a wielu mężczyzn nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia.
Obniżone libido u mężczyzn charakteryzuje się brakiem zainteresowania lub obniżonym zainteresowaniem aktywnościami seksualnymi. Wówczas często pojawia się dyskomfort wynikający z tego, że mężczyzna nie ma ochoty na podejmowanie aktywności seksualnej. Niekiedy w związku z brakiem pożądania seksualnego pojawiają się też problemy w relacji, ponieważ brak libido często skutkuje zmniejszoną częstotliwością stosunków seksualnych lub nawet ich unikaniem.
Osoby z obniżonym libido czasami podejmują aktywność seksualną, ale nie odczuwają w związku z nią satysfakcji, aktywność seksualna staje się dla nich źródłem dyskomfortu. Ponadto obniżonemu libido mogą, ale nie muszą, towarzyszyć również zaburzenia erekcji.
W przypadku mężczyzn mogą występować trzy rodzaje zaburzeń libido:
-
Pierwotne i uogólnione - niewielkie pragnienie lub brak pragnienia stymulacji erotycznej,
-
Nabyte/sytuacje - wcześniej istniało zainteresowanie seksualne obecnym partnerem, a obecnie nie występuje, natomiast występuje pragnienie stymulacji seksualnej,
-
Nabyte/uogólnione - pomimo wcześniejszego zainteresowania seksualnego swoim obecnym partnerem, obecnie brakuje zainteresowania aktywnością seksualną (z partnerem lub samodzielnie).
Niskie libido u mężczyzn - przyczyny
Przyczyny braku popędu seksualnego u mężczyzn mogą mieć podłoże zarówno psychologiczne jak i somatyczne. Wśród przyczyn obniżonego libido u mężczyzn wymienia się:
-
zaburzenia hormonalne - wahania testosteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, andropauza,
-
zaburzenia psychiczne - depresja, zaburzenia lękowe,
-
przewlekły stres, przemęczenie, przepracowanie,
-
problemy w związku - konflikty w związku, brak zrozumienia, brak satysfakcji ze związku,
-
traumatyczne doświadczenia z przeszłości, np. molestowanie seksualne,
-
przyjmowanie niektórych leków, np. leków przeciwdepresyjnych,
-
nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej,
-
nieodpowiednia ilość snu,
-
palenie tytoniu i/lub spożywanie alkoholu,
-
choroby somatyczne, np. cukrzyca, miażdżyca, nowotwory, nadciśnienie itd.
Jak leczyć obniżone libido u mężczyzn?
Leczenie obniżonego libido u mężczyzn w znacznej mierze zależne jest od tego, co jest przyczyną zaburzeń pożądania. Jeżeli np. zaburzenia libido spowodowane są czynnikami psychologicznymi, to leczenie powinno obejmować psychoterapię, która będzie skupiać się na pierwotnym problemie.
W sytuacji, gdy problemy z libido spowodowane są z dysfunkcjami biologicznymi, to wówczas leczenie może obejmować farmakoterapię. W przypadku zaburzeń libido potwierdzonych zaburzeniami poziomu hormonów płciowych we krwi stosuje się terapię hormonalną.
Istnieją również domowe sposoby na libido, jednak warto pamiętać, że obniżone libido, które wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji, np. brakiem zadowolenia ze związku, obniżonym poczuciem własnej wartości itd., zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem seksuologiem lub psychoterapeutą-seksuologiem, bo być może świadczy ono o poważniejszym problemie.
Wspomagająco przy zaburzeniach libido można stosować suplementy i preparaty bez recepty, które mogą podnieść poziom libido, np. suplementy z żeń-szeniem, który naturalnie zwiększa popęd płciowy, czy preparaty z dehydroepiandrosteronem (DHEA), które w organizmie przekształcają się w testosteron, a więc są w stanie podnieść poziom libido w przypadku, gdy jest on spowodowany niedoborem testosteronu w organizmie mężczyzny.
W podniesieniu libido ogromną rolę odgrywa również zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na wydzielanie testosteronu, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym poziomie libido. Zaleca się także wyeliminować z diety produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry, sól, alkohol i tytoń, które negatywnie wpływają nie tylko na libido u mężczyzn, ale i na ich płodność.