Wskazania: lek Apap Junior stosuje się w celu obniżenia gorączki i złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu.
Działanie: paracetamol należy do grupy farmakoterapeutycznej analgetyków (leków przeciwbólowych), które równocześnie działają jako antypiretyki (leki przeciwgorączkowe) i słabe leki przeciwzapalne.
Dawkowanie: dawka leku Apap Junior zależy od wieku i masy ciała, zwykle jednorazowa dawka wynosi 10–15mg paracetamolu na kilogram masy ciała, do całkowitej dawki dobowej do 60-75mg/kg masy ciała. Masa ciała (wiek): 17-25kg (4-8 lat): pojedyncza dawka - 250mg paracetamolu (1 saszetka); maksymalna dawka dobowa - 1000mg paracetamolu (4 saszetki). Masa ciała (wiek): 26-40kg (8-12 lat): pojedyncza dawka - 500mg paracetamolu (2 saszetki); maksymalna dawka dobowa - 1500mg paracetamolu (6 saszetek). Odpowiedni odstęp między dawkami zależy od objawów i maksymalnej całkowitej dawki dobowej. Należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami, co oznacza podawanie leku maksymalnie 4 razy na dobę. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Apap Junior podaje się wyłącznie doustnie. Nie należy przyjmować leku Apap Junior po posiłku. Granulat należy przyjąć bezpośrednio do jamy ustnej na język, a następnie połknąć bez popijania wodą.U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Przewlekłe spożywanie alkoholu może obniżać próg toksyczności paracetamolu. U takich pacjentów minimalny odstęp pomiędzy dwiema dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 2 g paracetamolu na dobę.
Skład: 1 saszetka zawiera: substancję czynną: paracetamol 250mg. Pozostałe składniki: sorbitol (E 420), talk, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu tlenek lekki, karmeloza sodowa, sukraloza (E 955), magnezu stearynian, hypromeloza, kwas stearynowy, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon, aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3-hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on), aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę).
Przeciwwskazania: uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Apap Junior; ciężka niewydolność wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania Apap Junior należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty: jeśli u pacjenta występuje ciężkie zaburzenie czynności nerek lub wątroby; ryzyko przedawkowania jest większe u pacjentów z alkoholową chorobą wątroby bez cech marskości. Nie należy przekraczać zalecanej dawki: jeśli u pacjenta występuje przewlekły alkoholizm, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, anemia hemolityczna, zespół Gilberta (dziedziczna żółtaczka niehemolityczna). Nie zaleca się długotrwałego lub częstego stosowania. U dzieci leczonych paracetamolem w dawce dobowej 60mg/kg nie jest uzasadnione równoczesne podawanie innego leku przeciwgorączkowego, chyba że stosowanie samego paracetamolu jest nieskuteczne. Zaleca się ostrożność podczas podawania paracetamolu pacjentom z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny ≤ 30ml/min) lub niewydolnością wątroby (łagodnej do umiarkowanej). Niebezpieczeństwo przedawkowania jest większe u osób z poalkoholowym uszkodzeniem wątroby bez cech marskości. Należy zachować ostrożność w przypadkach przewlekłego alkoholizmu. W takich przypadkach nie należy przekraczać dobowej dawki 2g. Należy zachować ostrożność w przypadkach podawania paracetamolu osobom odwodnionym lub przewlekle niedożywionym. Całkowita dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 3g na dobę u osób dorosłych i dzieci o masie ciała co najmniej 50kg. Jeżeli pacjent stosuje równocześnie inne leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, nie powinien przyjmować leku Apap Junior bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nigdy nie należy zażywać leku w dawce większej od zalecanej. Większe dawki nie mają silniejszego działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. Lek nie jest wskazany u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Apap Junior zawiera 600mg/saszetkę sorbitolu i 0,1mg/saszetkę sacharozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Leki, które mogą zaburzać działanie leku Apap Junior: probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej/podagry); leki potencjalnie uszkadzające wątrobę, np. fenobarbital (tabletki nasenne), fenytoina, karbamazepina, prymidon (leki przeciwpadaczkowe) i ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy); metoklopramid i domperydon (stosowane w leczeniu nudności); leki spowalniające opróżnianie żołądka mogą opóźniać wchłanianie i początek działania paracetamolu; cholestyramina (stosowana do zmniejszenia zwiększonego stężenia tłuszczów surowicy); leki zmniejszające krzepliwość krwi (doustne leki przeciwzakrzepowe, szczególnie warfaryna). Wielokrotne przyjmowanie paracetamolu przez dłużej niż tydzień nasila tendencję do krwawień. Jednoczesne podawanie paracetamolu i AZT (zydowudyny, leku stosowanego w zakażeniach HIV) zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Dlatego lek Apap Junior można przyjmować równocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza. Paracetamol może wpływać na oznaczanie stężenia kwasu moczowego i cukru we krwi. Nie należy przyjmować alkoholu w trakcie leczenia paracetamolem.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Podczas ciąży nie należy stosować paracetamolu przez dłuższy okres, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami. W czasie ciąży lub karmienia piersią dozwolone jest stosowanie leku w dawkach leczniczych.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: stosowanie leku Apap Junior nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.